Popradčania by peniaze na olympiádu použili na dôležitejšie veci ako nezamestnanosť, zdravotníctvo

27.03.2013 Poprad

Poprad(TASR) – V podtatranskej metropole v stredu spoločne zasadajú vlády Slovenskej a Poľskej republiky, aby prerokovali spoločnú kandidatúru na zimné olympijské hry v roku 2022.
Väčšina opýtaných Popradčanov vedela o tom, že sa tu koná takéto významné stretnutie. Ich názory na kandidatúru sú rozpačité.
"Ja mám obavy, že návratnosť bude slabšia, veľa by to stálo," zhodnotil jeden z oslovených. V tomto s ním súhlasí aj jeho manželka a tvrdí, že to bude stáť veľa peňazí aj veľa námahy a neprinesie to želaný efekt. "Nepáči sa mi to tak celkom, sme príliš malá krajina a finančne na tom tiež nie sme najlepšie, aby sme spolu organizovali takúto veľkú akciu. Súhlasím s tým, aby sme Poliakom istou formou pomohli, ale my ako spoluorganizátor, to sa mi veľmi nepáči," zhodnotila Zuzana Teplická, ktorá žije v neďalekom Spišskom Bystrom.
Veľmi skeptický je v tomto smere aj ďalší Popradčan, ktorý tvrdí, že na Slovensku by mali ísť peniaze na oveľa dôležitejšie veci, ako na olympiádu. "Môj názor je, že je veľká kríza a mali by sme sa venovať niečomu inému. Mladí ľudia nemajú prácu, zdravotníctvo je v zlom stave a tak ďalej. Ja si myslím, že nám to nič dobré neprinesie. A aj keď sa vybudujú areály, kto sem príde po olympiáde? Sú destinácie v zahraničí lepšie vybavené ako u nás," konštatoval.Naopak, s organizáciou olympiády v Tatrách súhlasí študent Lukáš Janíček. Podľa neho to región spropaguje a v konečnom dôsledku z toho môžeme mať prospech. "Jediné, čoho sa obávam, je, aký to bude mať vplyv na prírodu, ktorá je u nás jedinečná a krásna," upozornil. Súhlasný názor s organizáciou olympiády má aj ďalšia oslovená Popradčanka. "Samozrejme, že by tu mala byť olympiáda. Tatry nám to zvýrazní, aj Poprad a okolie, ja si želám, aby sme boli úspešní v kandidatúre," zdôraznila s tým, že v dnešnej dobe je všetko drahé a každá dobrá reklama niečo stojí.
Súhlasí s ňou aj ďalší dôchodca z Popradu, ktorý tvrdí, že máme čo ponúknuť a vôbec nezáleží na tom, že sme malý štát. "Veď my nie sme najposlednejší na svete. Bude to drahé, máme málo peňazí, ale aj napriek tomu si myslím, že sa to oplatí. Postavia sa športové areály, ktoré sa budú môcť využívať aj po skončení olympiády," dodal.
Organizácia olympiády by veľmi potešila aj miestneho realitného makléra Miroslava Antošku, ktorý tvrdí, že by to bola veľká reklama a propagácia regiónu. "Zároveň by to pomohlo dostavbe infraštruktúry medzi Poľskom a Slovenskom, musím však povedať, že asi nie som v tomto smere veľmi objektívny, keďže olympiáda je moja srdcová záležitosť," uzavrel Antoška.
Na stredajšom spoločnom zasadnutí slovenskej a poľskej vlády, ktoré sa uskutoční v budove Mestského úradu v Poprade, šéfovia kabinetov a niektorí ministri prerokujú kľúčové otázky pre ďalší rozvoj vzájomnej spolupráce medzi Bratislavou a Varšavou. Dôležitým bodom rokovania bude príprava spoločnej kandidatúry na usporiadanie zimných olympijských hier v roku 2022, ktorú slovenská strana podporuje.
 
 
 

Vyberte región